Kendinizi
sevin zen'e gelin
DAHA FAZLA BİLGİ

Lazer Epilasyon

Albert Einstein’ın 1917’de kuantum teorisinin bir parçası olarak geliştirdiği lazer kavramı, şimdi birçok alanda kullanılıyor. Lazer yöntemi başta askeri ya da endüstriyel amaçlarda, tıbbi uygulama alanlarında kullanıldı. Yıllar içerisinde tek tek kısa atımlar yapan cihazlar üretildi ve lazer tıbbının gelişimi 1983’te başladı.

Kılcal damar tedavisi, leke, dövme çıkarma gibi alanlarda yeni lazerler üretilmiştir. Tıbbi ve klinik alanlarda kaydedilen gelişmeler ile kullanımı hız kazandı. İlk ışık temelli epilasyon türü, 1994 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Lazer epilasyonun güzellik alanında kullanım amacı ise kılı üreten hücrelerin fonksiyonunu bozmaktır.

Melanin adı verilen kılın yapısındaki siyah boya maddesi tarafından lazer ışının emilmesinin yarattığı ani yüksek ısı enerjisi, kılı üreten kök hücrelere hasar verir siyah kıllar yani melanin içerenler bu durumdan fazlaca etkilenir.

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadın hem de erkekler için estetik bir sorundur. Aşırı tüylenme; kalıtımsal, hormonal veya çeşitli ilaçlardan kaynaklıdır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak içinse ağda, jilet, ip, cımbız ve kimyasal dökücüler kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

En az bir ay öncesine kadar tüylerinizi kökünden alacak; ağda, epilatör, cımbız, iple alma gibi işlemler yapılmamalıdır. Lazer epilasyonun etki edebilmesi için kılın köküne kadar uzanması gerekmektedir.

Lazer epilasyondan yine 1-1,5 ay öncesine kadar bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon öncesinde kullanılan ilaçlar özellikle deri hastalıkları olmak üzere bilinen tüm hastalıklar
güzellik uzmanına iletilmelidir.